O modri svetlobi in zaščiti
Modra svetloba je vse okoli nas. Prihaja naravno iz sonca in umetnih virov svetlobe, vključno iz digitalnih zaslonov, kot je pametni telefon, tablica ali računalnik. Nedavne študije so pokazale (na primer Harvard Medical School), da ima prekomerna izpostavljenost modri svetlobi, ki prihaja iz digitalnih zaslonov, škodljive učinke na naše zdravje, saj povzroča naprezanje oči, motnje spanja in povečuje tveganja za degeneracijo makule.
Zmeren dotok modre svetlobe je koristen za nas. Kot naravni pojav sonca, naravna modra svetloba ureja naš cirkadiani ritem, ki govori našem telesu, kdaj naj bo budno in kdaj naj gre spat. Naše oči so bile zasnovane za ravnanje z energijo sonca in njegovo modro svetlobo. A oči niso bile narejene za dolgotrajno izpostavljenost umetni modri svetlobi. Prekomeren dotok modre svetlobe povzroči naprezanje oči in poveča tveganje za degeneracijo makule, ki je vodilni vzrok slepote v industrializiranih državah.
Sindrom računalniškega vida, imenovan tudi Digital Eye Strain, opisuje skupino problemov, povezanih z očmi in vidom, ki so rezultat dolgotrajne uporabe računalnika, tablic, e-bralnika in pametnega telefona. Mnogi ljudje doživljajo nelagodje v očeh in težave z vidom pri daljšem gledanju v digitalne ekrane. Ameriško optometristično združenje beleži, da se stopnja nelagodja povečuje s količino uporabe digitalnega zaslona.
Sindrom računalniškega vida, ki je tesno povezan s sidromom suhega očesa, prizadene 90% ljudi, ki uporabljajo digitalne medije več kot 3 ure na dan. Namreč, umetna modra svetloba, ki prihaja iz digitalnih medijev, našim očem sporoča, da so budne in napete ter naj polno sprejemajo informacije. Zato oko, ki je veliko izpostavljeno modri svetlobi v intenzivnosti sprejema mnoštvo informacij, kar povzroči manj mežikanja in sušenje oči. Suhe oči pa povzročijo draženje, srbenje, zatekanje in bolečino.
Prekomerna umetna modra svetloba vpliva tudi na naše spanje. Posebej se odsvetuje zrenje v digitalni ekran neposredno pred spanjem, kot je danes pogosta navada, t.i. sproščanje pred počitkom / spanjem. Modra svetloba našim možganom sporoča, da naj bodo aktivni in budni, kar je v dnevnem času dobrodošlo, vendar zvečer prej povzroči nevšečnosti kot blaženje. Možgani nimajo instant gumba za izklop, zato še dolgo po izklopu digitalnega medija, polno delujejo. Aktivni možgani in že tako razdražene oči, posledično ali onemogočajo, da zaspimo ali pa imamo rahel in napet spanec. V obeh primerih ne dobimo dovolj spanca, ki pa je ključen za naš zdrav imunski sistem. Dodatno k pozitivnim spremembam življenjskega stila prispevajo očala, ki imajo vgrajene leče z modro-vijolčnim blokerjem.